Tossing Out the Silverware

I am all about ditching elements that might make our wedding and reception have too formal of a feel. Formal Dinner? Nope! Champagne toast? Not on your life. Escort cards and assigned seating? No way. (I shed a little tear on that one because of the great DIY ideas swimming in my head) Silverware?

1

Source

Hummmm”¦ Silverware. I never really gave it much thought until we received our first quote from our catering company. I was skimming down the itemized list when my eyes saw that 350 forks would cost us just over $150. My ears perked up”¦ really? I instantly began a conversation with myself.

“We really only need forks for our tapas style reception.”

“People are going to be mingling while they eat”

“Are they going to carry around a heavy fork?”

“Is silverware consistent with our vibe?”

“What’s less formal than silverware? Plastic?”

“Not very earth friendly, Pretzel.”

“What about wood?”

“Wood!”*

Eureka! My fingers flew to the keyboard and I google-ed “Budget Savvy Bride Wooden Utensils”. I remembered that Jessica of TBSB used eco-friendly wooden cutlery at her reception. Jackpot! Ecoware Biodegradables makes birch cutlery that is 100% biodegradable. Plus, they are cute as all get out. See for yourself.

2

Source

My only hesitation was that the Budget Savvy Bride said that you had to buy a 1000 piece case”¦ whoa”¦ that’s a lot more than the 350 pieces that I needed. But the cost, roughly $40 for 1000 was less than a third the price of silverware. I also wasn’t sure that our catering company would be cool with us providing our own wooden cutlery. At our next meeting with City Catering I brought up the idea. I was happy that Rebecca reacted very positively to our idea. She agreed that the wood forks would be a better fit for our vibe than formal silverware.

I resigned myself to posting the remaining 600 or so forks from the case on Craigslist but when I went to place the order I was pleased to find out that Ecoware had started selling the utensils in packs of 25 and 100. I ordered 325 (better safe than sorry) forks and 25 spoons (for coffee) for- get this”¦ wait”¦ wait”¦

A WHOOPPING $45.58 including shipping!

Holy Matrimony!- that’s a savings of over $100! Let’s break this down:

Silverware- $157.50 / 350 pieces = $0.45 per piece

Ecoware- 45.58 / 350 pieces = 0.13 per piece

Hummm”¦ I really don’t have to put much thought into this do I? I promptly submitted my order. A week later we had our wooden forks in hand. *Sigh* They are better in real life. We really liked the look and feel of the forks. They have a modern shape and they feel warm in your hands. The warmth of wood is the reason I prefer bamboo knitting needles to metal or plastic ones and these forks feel heavenly.

Would you consider using disposable cutlery to cut costs?

* You know you talk to yourself too—just admit it!

BLOGGER

Mrs. Pretzel

Location:
Seattle
Wedding Date:
July 2010

Related Posts

Add a comment

comments

  1. Guest Icon Guest
    Gocco My Fork? | Weddingbee, Guest @ 5:28 pm

    [...] you remember, Mr P and I fell in love with the budget and eco conscious Ecoware wooden cutlery. I didn’t think we could be more in love with our utensils… until my coworker sent me a link to [...]

  2. Guest Icon Guest
    Putting the cart before the forks. « When Two Hearts Collide, Guest @ 6:05 pm

    [...] of course, forks. To my non-surprise (because after $175/person meal, nothing surprises me anymore) I read that to rent forks, it could be like $100. For just [...]

  3. Guest Icon Guest
    lar, Guest @ 10:54 pm

    Zomg these sound perfect!!! We’re having a casual noodle filled wedding and these seem like they would be amazing. Now…if only I could find affordable wood plates to go w/….

  4. Member
    SandAareEngaged 111 posts, Blushing bee @ 12:26 am

    That is so much cheaper than other websites ive looked at!!!!
    I am also planning on buying these because they also fit perfectly with our theme!!!

    THANKS!!

  5. Member
    Rosaliz 9 posts, Newbee @ 12:33 pm

    I tested our sample out at our caterers, which included veggies, pastries, grilled meat, pretty much a bit of everything, and they worked like a charm. I didn’t notice the popsicle taste at all once there was food on them. The knife cut easily through the meat, though I have to admit the meat was wonderfully cooked and tender. My only complaint is by the end my fork had flattened. I plan on ordering them!

  6. Member
    hisbahamamama 994 posts, Busy bee @ 10:34 am

    I’ve loved this idea fir a while and i’m glad to hear so much conversation about them (ok read) it’s helping me feel comfortable that everyone else will be pleased with my choice.

  7. Guest Icon Guest
    Milissa, Guest @ 7:38 pm

    I am using the same. I knew that I didn’t want regular because they would have to be washed. We are DIY most of our wedding including the food (with my catering friend).

    They are disposable and more earth friendly.

add a comment

Find Amazing Vendors